Opakují se dotazy na pořízení pletacího stroje a příslušenství a žádost o doporučení.

Obecně se dá říct, že pletací stroje pro domácí použití nikdy nebyly masovou záležitostí a tomu odpovídá i nabídka nových a použitých strojů a příslušenství – není příliš rozsáhlá a ceny se drží poměrně vysoko.

Pletací stroj je navíc poměrně složité zařízení, které v průběhu životnosti vyžaduje servis a často se využije i záruka prodávajícího. Dobrá zpráva naopak je, že při řádné údržbě a po výměně dílů podléhajících opotřebení je životnost dlouhá. Tomu odpovídá i nabídka použitých strojů, od soukromníků i profesionálních obchodníků – servisů. Posledně jmenovaní nabízejí i repasované stroje se zárukou.

K rozhodnutí je i rozteč jehel (gauge); závisí na tloušťce příze, s jejímž z pracováním se přednostně počítá.

Volba stroje podle těchto hledisek je individuální, doporučení je možné dát pouze ke konkrétní nabídce. I tak bude nezávazné, zejména koupě použitého stroje bez záruky je riziková.

V současné době nabízí trvale řadu pletacích strojů jeden výrobce,  pod značkou Silver Reed. Existují i alternativy z Číny, jmenovitě Empisal. Tento stroj ale po vyzkoušení doporučit nemohu – vyskytly se problémy v komunikaci s programem.

Z použitých strojů je nejvíce ceněná značka Brother; stroje se často nabízejí po repasi.

Z nových strojů tedy připadají v úvahu tedy

  • Silver Reed LK 150 – jednoduchý stroj pro seznámení se strojovým pletením, bez možnosti programování a rozšiřování o příslušenství
  • Silver Reed řada SK 280 (v různých roztečích) – umožňuje programování děrným štítkem (kartou) a rozšiřování o příslušenství (sáně pro různé techniky pletení, měnič barev)
  • Silver Reed řada SK 830/840 – oproti SK 280 umožňuje připojení k PC s programem DesignaKnit DK8 – standardnímu nástroji pro navrhování pletených oděvů a pro ovládání pletacích strojů. Koupě je finančně náročnější, ale získáte stroj s možností rozšiřování a s perspektivou dlouhodobého používání a servisu (ale co je v dnešní době zcela jisté).

S posledně jmenovaným strojem mám osobní zkušenost – koupila jsem si nejdříve jeden stroj s druhým lůžkem, potom dokupovala příslušenství.