Vybíráme pletací stroj

Poslední dobou často dostávám dotazy na pořízení pletacího stroje a příslušenství se žádostí o doporučení.

Obecně se dá říct, že pletací stroje pro domácí použití nikdy nebyly masovou záležitostí, a tomu odpovídá i nabídka nových a použitých strojů – není příliš rozsáhlá a ceny se drží poměrně vysoko. Stále častěji se objevují i repasované stroje se zárukou od profesionálních obchodníků – servisů.

 

 

Pletací stroj je poměrně složité zařízení, které v průběhu životnosti vyžaduje servis a často se využije i záruka prodávajícího. Dobrá zpráva naopak je, že při řádné údržbě a po výměně dílů podléhajících opotřebení je životnost dlouhá. 

Při výběru stroje je třeba si odpovědět na tři základní otázky:

 • Rozteč jehel: tento parametr určuje tloušťku příze, která je pro daný stroj vhodná. Standardní rozteč je 4,5 mm; na takovém stroji pohodlně upletete přízi o síle “fingering” až “sport”; nabízejí se i stroje pro slabší příze s roztečí jehel 3,6 mm a silnější příze s roztečí 6,5 a 9 mm.
 • Ovládání stroje:
  • elektronický stroj určený pro pletení s počítačem, kdy program ovládá jednotlivé jehly a umožňuje automatické vyplétání vzoru
  • stroj se čtečkou děrných štítků, který se dříve používal namísto počítačového programu; s takovým strojem můžete plést i bez připojení k PC, ale jeho možnosti jsou omezené
  • mechanický stroj s ruční volbou jehel, které mají vyplétat vzor v jednotlivých řadách; tady se jedná spíše o ruční práci
 • Jednolůžkový nebo dvoulůžkový stroj: Druhé lůžko potřebujete, abyste mohli plést oka hladce a obrace v jedné řadě. Umožňuje pletení dokola, do „U“ (pokud nestačí počet jehel) a některé další vzory a techniky. U dokonalejších strojů je možné začít s jedním lůžkem a druhé lůžko doplnit později.

Výběr stroje podle těchto hledisek je individuální, doporučení je možné dát pouze ke konkrétní nabídce. I tak bude nezávazné, zejména koupě použitého stroje bez záruky je riziková.

V současné době nabízí trvale řadu nových pletacích strojů jeden výrobce,  pod značkou Silver Reed. Existují i alternativy nebo repliky z Číny, označené jako “Creative Knitting” a typovým označením původního výrobce. Měla jsem k dispozici stroj Empisal, ale po vyzkoušení ho doporučit nemohu – vyskytly se problémy v komunikaci s programem. Při použití jako mechanický stroj by mohl vyhovět.

Z použitých strojů je nejvíce ceněná značka Brother; stroje se často nabízejí po repasi. Zde najdete přehled jednotlivých typů s anglickým popisem; angličtině se při použití tohoto stroje stejně nevyhnete, manuály v češtině nejsou.   U nás jsou stále populární české stroje značky Dopleta.

Z nových strojů tedy připadají v úvahu (odkaz na stránky evropského importéra zde)

 • Silver Reed LK 150 – jednoduchý stroj pro seznámení se strojovým pletením, bez možnosti programování a omezeným příslušenstvím
 • Silver Reed SK 280 a SK 155  – umožňuje programování děrným štítkem (kartou) a rozšiřování o příslušenství (sáně pro různé techniky pletení, měnič barev, druhé lůžko)
 • Silver Reed řada SK 830/840 – plně elektronický stroj s  připojením k PC s programem DesignaKnit – standardním nástrojem pro navrhování pletených oděvů a pro ovládání pletacích strojů. Koupě je finančně náročnější, ale získáte stroj s možností rozšiřování a s perspektivou dlouhodobého používání a servisu (ale co je v dnešní době zcela jisté).

S posledně jmenovaným strojem mám osobní zkušenost – koupila jsem si nejdříve jeden stroj s druhým lůžkem, potom dokupovala příslušenství.

Stroje Silver Reed nabízejí i prodejci v Česku, ale komunikace s nimi byla obtížná, stroje neměli skladem a pletací stroje jsou pro ně jen okrajová záležitost. Svoje dva stroje jsem si koupila v Německu.